
Tuesday, October 23
BURGUNDY FRANCE

A (long-awaited) budget update

Here are some things we have learned and observed:
#1. Do not carry the debit card!
Here is an example... Recently, I had to buy Advantage (flea medicine) for our cat. This was urgent as I woke up with 6 suspicious bites. I explained to my husband that this could not wait and I grabbed the debit card because I knew I would not have enough cash for a 7-month supply. Sure enough it was over $80 so I was glad I took it along. I "forgot" to remove the debit card from my wallet when I returned home. The next day I spent
$3.75 for parking
$6.95 at The Little Red Bike Cafe
$30 at Chevron
$44.75 at Justa Pasta
$9.50 at Laughing Planet
$43.62 at Trader Joe's
and $16.69 at the dry cleaners.
It was fast... in a matter of hours, I quickly spent over $150! It is really a dangerous temptation. If you really want to stick to a budget do not carry a credit card or debit card. It is too easy to spend and not pay attention to how much you are spending.
2. Travel will blow your budget out of the water!
Our trip to Montana in August, Tyler's trip to the Duck game in Michigan, & my trip to Mexico cannot be paid for with our modest weekly stipend. By spending less overall, we were able to pay for these expenses without taking money OUT of savings -- An improvement of sorts.
3. Avoid BIG shopping trips!
I used to go to New Seasons every weekend... I'd take my time and stroll up and down every aisle. I'd buy whatever tickled my fancy. Lately, I have been making very deliberate shopping trips (e.g. I need milk, so I run to Zupan's and buy milk; I need cereal... I run to Trader Joe's and buy cereal). I end the week with 3-4 trips to the grocery store. I find I need to make a big shopping trip now about every 3-4 weeks. I'm certainly spending less on groceries and it seems that we are eating out slightly less.
4. Delay purchases as long as you can
In the past it was all about immediate gratification... If I saw a cute pair of pajamas (or whatever), I would just buy it. I didn't take the time to think, "Does my child NEED a new pair of pajamas TODAY?". My husband and I have all created on-going lists of items that we want, think we need, or will have to purchase in the near future. This gives us time to plan, save and look for sales or special promotions. We are not sacrificing quality. We are still buying exactly what we want, just not always WHEN WE WANT IT. The lists are getting long!
All in all, I can hardly complain. I feel more grateful than ever. I find that I appreciate all that we have and feel pretty happy and lucky.Monday, October 22
Pumpkins, Pumpkins, Pumpkins!
It was a perfect October weekend... Nana Karen flew in from Montana and joined us for my son's preschool field trip to Lee Farms.
We were so lucky to get a break of sushine for our visit. We saw lots of animals, sampled fresh apple cider, ate cider donuts, took a tractor ride around the farm and picked some pumpkins.
Later that evening, we all carved Jack-o-Lanterns and toasted pumpkin seeds.


Sunday, October 14
A big pot of Italian "Gravy"!

Every Sunday, Italian families would have a big pot of "gravy" cooking on the stove. "Gravy?", you may ask. Isn't that a brown, meat sauce that goes with turkey or meatloaf? No... It is a rich tomato-based marinara cooked all-day long with meat (meatballs, sausage, short ribs, etc.). Traditionally, this is not a fancy or expensive meal... just a basic Southern Italian staple. Gravy is served with piping hot pasta and grated Locatelli cheese, and followed by a simple green salad, it is a delicious meal!

Yesterday I shopped for the ingredients. I was horrified as I totaled up the cost of this "simple... poor man's meal". Can you believe that I spent over $75 for the ingredients?! I was outraged. What has happened to make this simple meal so expensive? A can of crushed tomatoes is suddenly $2.99 to $3.99 ($28). I needed 8 cans. 3 pounds of ground veal, ground beef and ground pork ran me almost $25. Locatelli cheese was $7. Two loaves of Paesano bread was $7. Then there were onions, garlic, red wine, olive oil, and parsley. Suddenly Justa Pasta's sauces at $5 per pint don't seem so bad!!!
In the end it doesn't matter. It was delicious and I loved watching my son devour two large servings. He told me they were the best meatballs he has ever had!
Saturday, October 6
Elevating Fitness

We did it... We joined a gym!
As you may know, the goal of my blog is to consume less... Buy less, spend less, waste less, use less, and eat less. Eating less is NOT EASY especially when you have a three year-old and consider yourself to be a bit of a foodie. As I'm getting older I find it more and more difficult to feel good about my body (and fit in my clothes).
I didn't start exercising until I was an adult. It didn't come easy. I worked my ass off for months to run my first consecutive mile at the age of 26. As much as it was difficult, I found it euphoric. An intense cardiac work-out, a good sweat, and an endorphin release really makes food and drink so much more enjoyable.
Since my son was born, exercise has really taken the back-burner and I've been feeling it. Underlying anger and frustration has been building. I love my life but why do I feel like something is missing? Last weekend we had dinner with our super-fit (and childless) friends, and they confirmed that they work-out EVERY DAY. I was so envious! I decided it was time to make a change and elevate fitness in our lives. We took the plunge and re-joined our old gym. I'm hoping that my son is old enough to enjoy the club and benefit from the children's play room, swim lessons and other family-related programs and activities. I'm thrilled that we can put fitness first and make a commitment to spend several hours a week at the gym. It is not going to be easy, but I believe it will be worth it. Wish me luck!
Subscribe to:
Posts (Atom)